U pobřeží Japonska, více než 8 km pod vodní hladinou, zaznamenali vědci na video rybu – zástupce bentických brouků. To je rekordní hloubka, ve které byla ryba kdy spatřena.
Zdá se nepravděpodobné, že by něco jiného mohlo přežít v takových hloubkách. A ještě. Přesně 8 336 metrů pod vodní hladinou natočili vědci ze Západoaustralské univerzity mládě rodu Pseudoliparis , který patří do čeledi bentických. Jde o největší hloubku, ve které byla dosud živá ryba nalezena.
Hluboké oceánské příkopy
Ryba byla zaznamenána v příkopu Izu-Ogasawara. Není sice tak slavný a hluboký jako Mariánský příkop, ale jak říkají vědci v souvislosti například s hledáním zajímavých forem života, nemusí jít nutně jen o hloubku. Faktem je, že jak hloubka, tak především tlak v ní vznikající, mají vliv na to, jak tamní biologické prostředí vypadá. Zde samozřejmě záleží i na teplotě.
A právě tento poslední faktor působí rozhodujícím způsobem ve prospěch příkopu Izu-Ogasawara, pokud jde o formy života, které se zde vyskytují. Proč? No, tento příkop je zdaleka nejteplejší ze všech rekordně hlubokých oceánských příkopů, takže šance, že biologický život v něm existující bude bohatší, je vyšší. Ve vztahu k Mariánskému příkopu je to paradox, protože vody nad ním jsou více tropické. Klíčová je zde blízkost Antarktidy. Studená voda přicházející z jeho blízkosti se nejprve dostává do Mariánského příkopu.
Zde je třeba zmínit ještě jeden faktor, který podporuje existenci života v příkopu Izu-Ogasawara. No, do tohoto příkopu rozhodně více různých druhů materiálu, potenciální potravy, než do Mariánského příkopu. Výzkumníci dospěli k závěru, že všechny tyto faktory společně mohou přispět k tomu, že příkop Izu-Ogasawara je schopen ukrývat život ve větších hloubkách než jiná taková místa. A nemýlili se.
Nejhlubší žijící ryba, jaká kdy byla viděna
Právě v příkopu Izu-Ogasawara nedávno narazili na rybu, která se ujala vedení z hlediska života v největší hloubce. Předchozí rekord patřil jiné rybě, která byla zase nalezena v impozantních 8 178 metrech v Mariánském příkopu. A ten z příkopu Izu-Ogasawara zabloudil ještě hlouběji. Nejprve ale pár slov o tom, jak se tam vůbec dostal.
Když se sonda vybavená kamerou dostala do hloubky 8022 metrů, podařilo se jí nafilmovat rybu druhu Pseudoliparis belyaevi . A to už byl nový hloubkový rekord, ale výzkum a průzkum těchto vod pokračoval. A vyplatilo se. Když totiž sonda sestoupila do 8 336 metrů, narazila na další rybu z rodu Pseudoliparis (v angličtině označovanou jako snailfish), ale dosud neznámého druhu.